Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürede Durdurulur?

Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürede Durdurulur?

Öncelikle saçın neden döküldüğü öğrenilmelidir. Saç dökülme sebebi öğrenildikten sonra ona göre tedavilere başlanmalıdır. Buna bağlı olarak aslında saç dökülmesini durdurmanın belirli bir süresi yoktur. Saç dökülmesinin sebeplerine göre tedavi başlar ve saç dökülmesinin durduğu zaman da ona göre değişiklik gösterir.

Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Genellikle saç dökülmeleriniz mevsimsel ise, her yıl yaz sonunda başlayarak bir- bir buçuk ay kadar devam etmektedir. Genelde insanlar bundan fiziksel olduğu kadar psikolojik bir şekilde de etkilenmektedir. Aynı doğada da olduğu gibi, saçlar da bahar ayında büyümeye ve canlanmaya başlar. Bu sürecin ardından ise Eylül ayı ile birlikte havaların serinlemesiyle bu işlem biter. Ömrünü doldurmuş olan saçlar dökülürken, yeni saçlar yaz ayları dışında olunduğu için o kadar çok hızlı uzamazlar. Bu döngü gayet normal ve doğal bir olaydır. Bir- iki hafta içerisinde ise her şey eski haline döner.

Bu Dökülmeler Nasıl Engellenir?

Saç dökülmelerinden en çok rahatsız olanlar ise erkeklerdir. Fakat aynı zamanda bu konuda en çok şanslı olanlar da yine erkeklerdir. Çünkü erkeklerde sadece bir nedenle dökülme görülür ve o da genetiktir. Erkeklerin neredeyse %95’inde görülen bu dökülmelerin çözümü de, saç dökülme süresi de oldukça az ve kolaydır.

Kadınlarda ise bu sorun maalesef birden fazla nedenden kaynaklanabilmektedir. Öncelikle net bir şekilde saçın neden döküldüğü tespit edilmektedir. Kadınlarda ise genetik nedenlerden dökülme görülmesi %50 oranındadır. Aynı şekilde demir eksikliği, hamilelik, hormonal değişimler ya da aşırı stresten de görünmektedir.

Saç dökülmesi yanında artık kellik derecesine gelmiş insanlar da vardır. Ne yazık ki, kelliğin bir çözümü yoktur. En az 3 yıl boyunca kellik yaşayan insanların artık bir süre sonra saç köklerinin ölmesi nedeniyle bir daha yeni saç çıkmamaktadır. Artık kel olmuş insanların tek çaresi, günümüzde moda olan saç ekimi yaptırmaktır. Fakat saç ektirmek bu zamanlarda fazla miktarda para gerektirdiği için, saç dökülmesine ve kelliğe çare olarak önceden önlemler alınmalıdır.